1-) Şerit Testerenin Makineye Takılmasında Nelere Dikkat Edilmeli ?

-Şerit testere ağzı makineye takılmadan önce kasnak yüzeyleri, çevresi ve testere kılavuz yataklarında bulunan çapaklar ile önceki testereden kalan atık parçalar basınçlı hava ile tamamen temizlenmeli ve talaş fırçası çıkarılmalıdır,

-Şerit takılmadan önce üzerinde bulunan koruyucu fitil ÇIKARILMAMALI ve şerit değişimi esnasında daima koruyucu eldiven takılmalıdır. Şerit üzerinde bulunan koruyucu fitil testere kasnaklara ve kılavuz yataklarına yerleştirilip gergisi alındıktan sonra kesim işlemine başlanmadan çıkarılmalıdır.

2-) Şerit Testerenin Makineye Takılması

-İlk aşama olarak şerit testere elmas şerit yataklarına tam olarak oturtulmalı sırt rulmanları ve doğrultma (yan) rulmanları ile temas halinde olmalıdır. (Şekil 1,2,3,4)

-Testere ağzındaki dişlerin kesme yönüne doğru olmasına dikkat edilmelidir,  Eğer dişler kesim yönünün tersine yönündeyse testere çıkartılıp el yordamıyla ters katlanıp yeniden takılmalıdır.

-Sonrasında testere kasnak yuvalarına yerleştirilmelidir, burada dikkat edilmesi gereken nokta kesici dişler hiçbir zaman fatura çıkıntısı yönüne gelmemeli daima boş tarafa doğru bakmalıdır ayrıca kasnak faturası ile testere sırt bölgesi arasında yaklaşık 2mm boşluk bırakılmalıdır, (ŞEKİL 6,7)

-Her iki kasnak ve karbür yataklara testere yerleştirildikten sonra makine türüne bağlı olarak şerit gerdirme işlemi yapılır. (ŞEKİL 8)

-Tezgahtaki talaş fırçası günlük olarak kontrol edilip bitmesi durumunda yenisiyle değiştirilmeli ve mesafe ayarı daima testere diş diplerine temas edecek şekilde olmalı, şeritle beraber sürekli dönmelidir, Testere takma işlemi sonunda koruyucu fitilde çıkartılır. (ŞEKİL 9,10)

Aşağıda şerit testerenin şerit yatakları ve kasnaklara nasıl konumlandırılması ve bunun haricinde nelere dikkat edilmesi gerektiği görsel olarak anlatılmıştır.

Şekil 1;  Gerdirme İşlemi Yapılmamış Hatalı Şerit Bağlama

Şekil 2; Sırt Rulmanları Aşınmış veya Kılavuz Kolları Hatalı Hizaya Sahip Şerit Bağlantısı

Şekil 3: Sırt Ve Yan Rulmanlara Temas Halinde Bulunan Doğru Hizalamaya Sahip Şerit Bağlantısı

 

Şekil 4; Şeridin Karbür Yataklara Yerleştirilmesi

 

 Şekil 6; Şeridin Kasnak Yüzeylerine Yerleştirilmesi

 

 

 

 

Şekil 7; Şerit Testere Dişlerinin Yönü Ve Kasnak Fatura Boşluğu

 

Şekil 8; Şerit Gergi Ayarının Yapılması (Basınç Değeri Makine Türüne Göre Değişmektedir)

 

 

 

Şekil 9; Şerit Koruyucu Fitilinin Çıkarılması

Şekil 10; Talaş Fırçasının Ayarı (Testere Diş Diplerine Temas Etmeli)