Şerit alıştırma işlemi yapılmadığı takdirde toplam kesim miktarları (metrekareleri) düşmekte bununla beraber istenilen yüzey kaliteleri veya ölçü toleranslarında sorunlar yaşanabilmektedir.

Alıştırma işlemi hem daire hemde şerit testereler için gerekli bir işlem olup operatör tarafından çoğu kez unutulan veya iş aciliyetinden dolayı atlanılan bir adımdır, ancak şunu unutmamak gerekir ki testerenin kalitesi malzemeye uygunluğu (hatve, testere türü) kadar şerit alıştırma işlemide büyük önem taşımaktadır. Alıştırma işlemi yapılmamış veya direkt parça içine girilmiş bir şerit testerenin sert uç yapısından dolayı 1 turda dahi körlenmesi mümkündür.

Şerit testere tezgahına yeni bir şerit takıldığında yapılması gereken ilk işlem şerit testerenin alıştırma işleminin yapılmasıdır. Şerit alıştırma işlemi ilk olarak testerenin parçaya temas etmeden soğutma suyu tamamen açık ve testere yüzeyine temas edecek şekilde yaklaşık 5 dk. boşta çalıştıktan sonra şerit dönüş hızını ve  ilerleme miktarını en az %50 oranında düşürüp toplamda 0.025-0.03 m2 bir yüzey alan kesildikten sonra (Örneğin 250-300 mm’lik dolu silindirik bir malzemenin tek seferde kesilmesi alıştırma işlemi için yeterlidir) tekrardan malzeme özelliklerine ve yapısına uygun normal hız parametrelerine dönüş yapılaması işlemidir.

Bu işlem testere dayanımı, yüzey kalitesi ve doğrusal sağlıklı kesimler için KESİNLİKLE GEREKLİ bir işlemdir.

Ayrıca hidromekanik şerit germe sistemine sahip tezgahlarda şerit alıştırma işlemi yapılırken şerit gergisi kademeli olarak sıkılmalı (2 veya 3 kesim boyunca) ve ekstra bir parça veya aparatla şerit gergi koluna basınç uygulanmamalıdır. Örnek vermek gerekirse makine üzerinde şerit gergi kolunun yanında yer alan 150-200 bar değeri yeni bir şerit takıldığında direkt olarak 200 bar uygulanmamalı kademeli olarak sıkma işlemi yapılmalıdır. En doğru sıkım işlemleri için şerit gergi ölçme aparatları ile şerit gergisi yanında yer alan manometre değerleri karşılaştırılmalıdır.(Özellikle yeni veya üst model tezgahlarda şerit gergi kontrol cihazlarına gereksinim duyulmaz.)